Hyundai Motorsport GmbH.

19. detsembril 2012 asutatud Hyundai Motorsport GmbH (HMSG) vastutab Hyundai ülemaailmse autospordialase tegevuse ja eeskätt autoralli maailmameistrivõistluste (WRC) programmi eest. Saksamaal Alzenaus asuv ettevõte on aidanud kavandada Hyundai tagasitulekut autoralli sarja koos tipptasemel kvalifitseeritud meeskonnaga, kes arendab WRC spetsifikatsioonile vastavat i20 üha edasi.

 

AUTO


Hyundai i20 N vs. Hyundai i20 N WRC Rally1

i20 N Rally1 põhineb i20 N sõiduautol. Sõiduki WRC-versioon tugevdab veelgi enam autospordi ja Hyundai seeriaautode vahelist sidet. 2022. aastal on meeskonna eesmärk saavutada rohkem võite ja meistritiitleid.

Hyundai i20 N

Tüüp 1,6 T-GDI
Võimsus 204 hj
Pöördemoment 304 Nm
Käigukast 6-käiguline manuaalkäigukast
Veoskeem Esirattavedu
0–100 km/h 6,2 s

Hyundai i20 N WRC Rally1

Tüüp Hyundai Motorsporti turboülelaaduriga otsesissepritsega mootor
Võimsus 380 hj
Pöördemoment ~450 Nm
Käigukast 5-käiguline manuaalkäigukast
Veoskeem Nelikvedu
0–100 km/h < 4 s

 

Tehnilised normid 2022

Mootor
Esimest korda ajaloos sõidavad WRC autod 2022. aastal hübriidmootoritega. Uute Rally1 reeglite kohaselt on autod varustatud 100 kW võimsusega pistikhübriidajamiga, mis koos 1,6-liitrise sisepõlemismootoriga toodab üle 500 hobujõu. Erinevalt teiste hübriidmootoritega autospordi meistrivõistluste push-to-pass süsteemidest kasutavad WRC-sõitjad elektrienergiat automaatse süsteemi kaudu, mida dikteerivad eelnevalt programmeeritud mootori juhtmooduli tabelid.

Mass
Rally1 autode miinimummassiks on määratud 1350 kg – see on 160 kg rohkem kui 2021. aasta reeglites. See suur kasv on tingitud sõidukite uute elektrotehniliste elementide lisamassist.

Ohutus
Uued reeglid sisaldavad rangemaid ohutusnõudeid meeskondade kaitsmiseks. Nende hulka kuuluvad tugevdatud esi- ja tagaosa, ruumiraamile lisatud peamine turvakaar ja ümberkujundatud katuseosa, mis suudab summutada kuni 115% rohkem energiat kui varasemate reeglite puhul.

Hübriidajam
Standardne hübriidajam koosneb 12 000 p/min töötavast mootorigeneraatori seadmest (MGU), inverterjuhtimisseadmest ja 3,9 kWh võimsusega akust, mis toodab kuni 750 volti. Ajam on veovõlli abil ühendatud kõigi nelja rattaga, et maksimeerida kiirendusvõimsust, andes kiirendusfaasis lisaks 180 Nm pöördemomenti. Hübriidajam on paigutatud ballistilise tugevusega süsinikkiust korpusesse, mis peab vastu löökidele tugevusega kuni 70 G.

Aerodünaamika
WRC-autodel on mitmeid aerodünaamilisi lisasid, näiteks spoilerid ees ja taga, mis suruvad autot rohkem vastu teed. Varasemate reeglite agressiivne aerodünaamika jääb suuresti alles ka 2022. aastasse.

 


Hyundai WRC meeskonnad

Oled sa kunagi mõelnud, miks saavad autorallis kahest inimesest nii tugevad partnerid? Püüdsime kinni kõik meie sõitjad ja kaardilugejad, et saada neist rohkem teada ja uurida, mis teeb neist nii head võistluspaarid. Avasta huvitavat nende senise karjääri, samuti hobide ja kõrghetkede kohta.

 

Ott Tänak ja Martin Järveoja

Ott ja Martin liitusid Hyundai Motorspordi perekonnaga 2020. aastal ning nautisid võistkonnas edukat esimest hooaega, teenides seitsmelt rallilt neli poodiumikohta, sealhulgas esikoha kodusel Rally Estonial. Eestlastest meeskond iseloomustab ennast kui „töökad“ (Ott) ja „otsusekindlad“ (Martin). Nende tööeetika on tunnistuseks nende koostööst: „Minu kiiruskatse-eelne rituaal on veenduda, et olen teinud kõik endast sõltuva, et tulemus oleks võimalikult hea“, ütleb Martin, samal ajal kui Ott „lõdvestub ja keskendub“. Neist kahest on parem mehaanik Martini sõnul „sama mees, kes tavaliselt annab põhjust midagi parandada”. „Nii et tavaliselt mina!“ täiendab Ott. Kui nad vahetaksid rollid, usub Martin, et tema saaks „väga hästi hakkama – kiiruskatsete vahelisel ülesõidul“. Ott on sama aus enda kaardilugeja ande osas: „Halb.“

 

Thierry Neuville ja Martijn Wydaeghe

Belglane Thierry alustab 2022. aastal oma üheksandat hooaega Hyundai Motorsporti meeskonnas, seega võib öelda, et ta tunneb seda seest ja väljast. „Meeskonnal ja minul on suurepärane koostöö; meie raske töö on meid igal aastal paremaks muutnud ja selle tulemuseks on kaks võistkondlikku tiitlit,“ ütleb Thierry. Pärast 2020. aasta edukat esimest hooaega rallipaarina liitub sel aastal teiseks hooajaks temaga kaardilugeja Martijn. Paaril on juba kaks WRC-võitu, sealhulgas kodune võit Belgia Ypres‘i rallil.

 

Dani Sordo ja Cándido Carrera

Pärast 2021. aasta MM-hooaja tugevat lõppu istuvad Dani ja Cándido 2022. aastal Hyundai Motorsporti uue WRC-auto kokpitti. Meeskond saavutas vaid kolme ralli jooksul kaks poodiumikohta, sealhulgas kolmanda koha kodumaa pinnal, ja nende eesmärk on jätkata kõrgete tulemuste saavutamist, kui WRC jõuab uude hübriidajastusse. 2022. aasta hooaeg saab olema Dani üheksas hooaeg meeskonnas. Ta on ainus sõitja või kaardilugeja, kes oli Hyundai Motorsportis esimesel aastal ja siiani selle eest võistleb.

 

Oliver Solberg ja Elliott Edmonson

Oliver ja Elliott, kelle vanus on kokku vaid 44 aastat, jagavad 2022. aastal Hyundai Motorsporti kolmandat Rally1-autot Dani ja Cándidoga. See on esimene WRC-hooaeg Oliveri jaoks, kes on viimastel aastatel WRC2 ja WRC3 sarjades näidanud suurt potentsiaali. 20-aastase rootslasega liitub noor britt Elliott, kes on WRC-sarjas võistelnud kaheteistkümnel korral. Koos püüab Hyundai Motorsporti uusim rallipaar alustada edukalt ning võistelda kogu hooaja jooksul poodiumikohtade ja võitude nimel.

 


Tutvu WRC sõnastikuga

Tehniline ülevaatus

Kõik WRC autod peavad vastama rangetele FIA tehnilistele juhistele. WRC sarjas võistlemiseks tuleb autod nende reeglite järgi homologeerida. FIA tehnilised ametnikud viivad läbi võistlussõidukite põhjaliku kontrolli enne iga võistlust, selle ajal ja pärast seda. See tehniline kontroll tagab, et kõik autod vastavad reeglitele ja nende homologeeritud spetsifikatsioonidele. Võistkondadele, kelle autod nõuetele ei vasta, võidakse määrata karmid karistused või need isegi diskvalifitseerida.

 

WRC / WRC2

WRC sõsarvõistlusklassis WRC2 sõidetakse samadel kiiruskatsetel ning võistlusautodena on lubatud ka nelikveolised masinad klassidest R5, R4, S2000 ja N4. Meeskonnad võistlevad täpselt samal moel nagu nende kaasvõistlejad WRCs, samamoodi jagatakse punkte ja võisteldakse WRC2 maailmameistri tiitlile. Tootjatehased võivad välja panna oma tehasemeeskonnad, kuid ka kliendi võistkondadel on lubatud osta autosid ja panna välja vastavad iseseisvad meeskonnad.

 

Parc Fermé

Iga võistluspäeva lõpul suletakse võistlusautod kinnisesse parklasse, nn Parc Fermé’sse, mis prantsuse keeles tähendabki „kinnine parkla“. See on rangelt MMi ja etapi korraldajate valvatav ala, et kindlustada võistlusautode puutumatus. Mingeid töid ega remonte ei ole Parc Fermé tingimustes lubatud teha, välja arvatud eriloal. See on ala, kuhu on lubatud juurdepääs vaid vastava loaga ametlikel isikutel ja kohtunikel.

 

Hooldused

Hooldusalal lubatakse mehaanikutel auto kallal töötada. See võib tähendada seadete muutmist, kiiruskatsel saadud vigastuste parandamist või lihtsalt auto ettevalmistamist järgmisteks kiiruskatseteks. Tavaliselt on hooldusteks ette nähtud spetsiaalsed ajavahemikud kogu päeva jooksul, teinekord võib see olla paindlikum ja pikema aja jooksul. Auto kallal võib hooldusalas töötada vaid kindel arv inimesi ning selle loa omanikel on spetsiaalne käepael.

 

Rajalegend

Vaatamata kõige kaasaegsemate tehnoloogiate võimalustele, usaldavad sõitjad ja kaardilugejad rajalegendi koostades traditsiooniliselt pliiatsit ja paberit. Need juhised, mida kaardilugeja sõidu ajal ette loeb, on juhile justkui teine paar silmi. Rajalegendi pannakse kirja eesoleva tee pisemadki detailid, nagu näiteks eesoleva kurvi raskusaste, hüpe või lomp teel jmt. Rajalegend annab juhile täpselt teada, mis ees ootab.

 

Testikatse

Iga sõitja püüab WRCs kogu aeg saavutada võistlusauto optimaalset seadistust. Sõiduki ja mootori seaded võivad erinevatel rallidel olla väga erinevad ning iga väike muudatus võib avaldada tohutut mõju olulistele komponentidele, nagu juhitavus või tippkiirus. Siin on oluline osa testikatsel. See on eelsõit, mida sõidetakse enne rallit mitu korda ja mis võimaldab igal võistkonnal ja juhil anda seadistusele veel viimane lihv.

 

Võistlusauto

Viimase põlvkonna võistlusauto baasautoks võib olla tänavalegaalne mudel, kuid selle rohkem või vähem muudetud kere all on peidus tipphäälestuses sõiduk, mis on loodud vastu pidama ka kõige raskemates tingimustes. Sõidukitel pole mitte ainult väiksem kaal, vaid lisatud on ka ohutust ja jõudlust suurendavaid osi. Meeskondi kaitsevad viiepunktiturvavööd, kokkupõrkeenergiat neelav vahtpolster istmete ja uste piirkonnas, samuti ülitugev turvapuur.

 

Kaardilugeja

Juht võib olla see, kes maadleb 200 km/h kihutava ralliautoga kiiruskatse ohtlikel teedel, kuid samavõrd olulist rolli mängib tihti ka kaaspiloodiks kutsutav kaardilugeja. Nemad vastutavad rajalegendi kirjutamise ja ettelugemise eest, aitavad välja, kui on vaja midagi parandada, ning kindlustavad võistlusauto õigeaegse jõudmise ajakontrollpunkti. Autosisene raadioühendus juhi ja kaardilugeja vahel kindlustab omavahelise pideva kontakti.

 

Meeskond

Iga meeskond koosneb juhist ja kaardilugejast, kelle ülesandeks on võistluse ajal võtta võistlusautost välja parim. Tavaliselt ollakse koos töötanud mitmeid aastaid ja on tekkinud harmoonilised suhted nii autos kui ka väljaspool seda. Meeskonna jaoks on hädavajalik suhelda efektiivselt igal hetkel, tehes koostööd, et saavutada võimalikult kiire kiiruskatse läbimise aeg.

 

Hoolduspark

Hoolduspargid on kindlaks määratud alad, mille meeskonnad teevad oma koduks WRC etapi ajal. Tavaliselt on ühel rallil kasutusel üks hoolduspark, mis asub strateegiliselt hästi ligipääsetavas linnas või asulas. Selles ajutises kodus saavad meeskonnad kindlatel aegadel autosid hooldada, juhtida meediatööd ja võtta vastu külalisi. Ka pealtvaatajad kogunevad hooldusparkidesse, et näha oma sõitvaid kangelasi pressikonverentsil päeva lõpus või lihtsalt nautida võidusõiduautode vaatamist hooldusalal.

 

 

Töölaua versioon